BHP – na czym polega

BHP – na czym polega

BHP – na czym polega

16 lutego 2022 | Tomasz Mastalski

Odpowiedź, na czym polega BHP znajduje się w zasadach i przepisach. Ich znajomość i stosowanie się do reguł ma konkretne zadanie – uchronić pracownika przed negatywnymi konsekwencjami zaniedbań lub lekkomyślności wynikającej z braku wiedzy. Na czym polega BHP i dlaczego jest tak ważne nie tylko z punktu widzenia pracownika, ale także pracodawcy?

 

 

Na czym polega BHP? Młoda historia bezpieczeństwa.

 

Sama historia i pomysł, by stworzyć kanon zachowań gwarantujących bezpieczeństwo, jest stosunkowo młody. Do powstania BHP przyczynił się rozwój technologiczny XIX i ogromny wzrost zagrożeń spowodowany coraz bardziej skomplikowanymi i niebezpiecznymi maszynami. Powstanie pierwszej inspekcji fabrycznej miało miejsce w 1883 roku w Anglii. Co ciekawe, pierwsze zasady bezpieczeństwa i higieny pracy omijały mężczyzn. Co do zasady początki BHP obejmowały tylko kobiety i dzieci.

To, na czym polega BHP i z jakimi kosztami się wiązało, budziło ogromne niezadowolenie pracodawców. Musieli oni bowiem, tak jak dziś,  pokrywać koszty szkoleń. Chwilę po powstaniu inspekcji fabrycznej, zaczęły pojawiać się pierwsze nadzory bezpieczeństwa. Jeszcze krótsza historia BHP ma miejsce w Polsce, bo ta nie ma nawet stu lat. Pierwsze rozporządzenie o zapobieganiu chorobom zawodowym i ich zwalczaniu to 1927 rok a to, na czym polega BHP, zostało opisane w Rozporządzeniu Prezydenta o bezpieczeństwie i higienie pracy dopiero rok później. Jednak powstanie oficjalnej służby BHP w Polsce miało miejsce dopiero 1 sierpnia 1953 r.

 

ZOBACZ TAKŻE:  Szkolenie BHP a umowa zlecenie. Jakie są zasady?

 

Na czym polega BHP dzisiaj?

 

Odpowiedź na pytanie, na czym polega BHP dzisiaj, leży tak naprawdę w sposobie funkcjonowania współczesnego pracownika oraz wielu wyzwań, nie zawsze oczywistych. Według raportu „Barometr zdrowych domów 2018”, obecnie ponad 5 milionów Polaków pracuje w biurach. Te dane to ogromna rewolucja w szukaniu odpowiedzi, jak zadbać o zdrowie i bezpieczeństwo osób pracujących w zupełnie odmienny sposób, niż chociażby 50 lat temu.
Na czym polega BHP dzisiaj? Ogólna definicja mówi, że BHP to zbiór zasad określających sposób wykonywania pracy oraz zapewnienie warunków, które są bezpieczne i higieniczne. Te jednak są nieporównywalne w momencie, kiedy mówimy o BHP na budowie, BHP na magazynie czy BHP przy biurku. Dlatego wyzwania stojące przed dbającymi o bezpieczeństwo organami są ogromne. Pomijając różnorodność stanowisk trudno także nie wspomnieć o sektorze BHP, na który wpłynęła pandemia Covid19.

 

Dlaczego BHP jest tak ważne?

 

Tu ponownie odpowiedź kryje się w odpowiedzi na pytanie, na czym polega BHP. Niestety wciąż dla wielu pracowników i pracodawców to zło konieczne, które wynika z rozporządzenia. Dlaczego BHP jest ważne i po co to całe zamieszanie, kryje się także w statystykach. Jak ważne jest BHP niech świadczy fakt, że według GUS tylko w pierwszym półroczu 2021 roku ponad 27 tysięcy osób zostało poszkodowanych w wypadkach przy pracy. To o ponad 13 procent więcej niż w tym samym okresie rok wcześniej.

Te niepokojące statystyki to informacja, że odpowiedź na czym polega BHP, zmienia się i będzie zmieniać, tak jak nieustannie ewoluuje nasza praca oraz same jej warunki. A jak wiadomo, lepiej zapobiegać niż leczyć, dlatego Kodeks Pracy nakłada na pracodawcę obowiązek szkolenia BHP. Zgodnie z art. 207 § 1 kp to pracodawca zawsze odpowiada za stan BHP w zakładzie pracy. Dlatego warto skorzystać z zatrudnienia specjalisty BHP. Jego główne zadania to przeprowadzanie kontroli stanu i przestrzegania przepisów BHP oraz występowanie o usunięcie zauważonych zagrożeń.

 

ZOBACZ TAKŻE: BHP a praca zdalna. O czym należy pamiętać?

 

Bądź na bieżąco i odwiedź naszego Facebooka – BHPMalopolska

Masz pytania lub chcesz wykonać bezpłatny audyt?

Specjalista BHP