Jak prawidłowo zakładać szelki bezpieczeństwa

Jak prawidłowo zakładać szelki bezpieczeństwa

Jak prawidłowo zakładać szelki bezpieczeństwa

27 lutego 2023 | Agnieszka Baran

Szelki bezpieczeństwa

 
Szelki bezpieczeństwa mają zapewnić ochronę przed upadkiem pracownikom, którzy pracują na wysokości.  Ich podstawowym zadaniem jest rozłożenie sił, które będą oddziaływać na ciało użytkownika podczas spadania, nadanie mu optymalnej pozycji zarówno w czasie spadania, jak i w czasie oczekiwania na pomoc. Szelki bezpieczeństwa skonstruowane są z poliamidowych taśm, które połączone są ze sobą szwami i metalowymi klamrami. Zaliczają się do podstawowych środków ochrony indywidualnej niezbędnych podczas wykonywania prac na wysokości. Żeby szelki spełniały swoje zadanie muszą być dobrane tak, by ich noszenie było komfortowe i nie krępowały ruchów pracownika. Należy też wybrać odpowiednie do wykonywania danej pracy spośród kilku rodzajów modeli, które dostępne są na rynku. Ważne jest to, by szelki bezpieczeństwa spełniały odpowiednie normy. Sposób w jaki powinny być skonstruowane dokładnie opisuje norma PN-EN 361. Należy dopilnować, aby szelki bezpieczeństwa posiadały też certyfikat bezpieczeństwa CE.
 
 
ZOBACZ TAKŻE: Obuwie ochronne
 
 
To jednak nie wszystko, żeby szelki zapewniały odpowiedni stopień bezpieczeństwa, konieczne jest założenie ich w sposób prawidłowy. Niestety nie wszyscy pracownicy wiedzą jak to zrobić albo często o tym zapominają, więc aby uniknąć wypadków i sytuacji potencjalnie wypadkowych, należy przeszkolić każdego użytkownika szelek bezpieczeństwa.
 
 
ZOBACZ TAKŻE: Przegląd gaśnicy
 
 

Zakładanie szelek bezpieczeństwa

 
Najpierw należy złapać szelki za sprzączkę, która znajduje się z tyłu tak, aby wszystkie pasy się rozplątały i luźno zwisały. Następnie trzeba założyć pasy na barki. Kolejnym etapem będzie przeciągnięcie pasów udowych między nogami i zablokowanie ich klamrami. Muszą one być odpowiednio wyregulowane, czyli stwarzać możliwość włożenia dłoni między pas udowy a udo i ułożone poziomo na nogach. Później należy przejść do zapięcia i wyregulowania pasa piersiowego. Na koniec zapina się wszystkie klamry i naciąga przednie pasy, aby ostatecznie dopasować szelki.
 
 
Zainteresował Cię temat szelek bezpieczeństwa albo zastanawiasz się jak przeszkolić pracowników w tym zakresie? Zespół BHP Małopolska chętnie udzieli Ci niezbędnych informacji.
 
Bądź na bieżąco i odwiedź naszego Facebooka – BHPMalopolska

Masz pytania lub chcesz wykonać bezpłatny audyt?

Specjalista BHP