Bezpieczna praca na rusztowaniach
Podział rusztowań
Należy mieć na uwadze to, że roboty wykonywane z rusztowań zaliczają się do prac na wysokości, a co za tym idzie wiążą się z dużym zagrożeniem. Stwarzają ryzyko wypadków zarówno pracowników, jak i osób postronnych, które przebywają w ich pobliżu. Rusztowania ze względu na budowę konstrukcji dzielimy na ramowe, modułowe, stojakowe, specjalne, kozłowe i wspornikowe. Ze względu na sposób użytkowania na nieruchome i ruchome. Biorąc pod uwagę zastosowane materiały wyróżniamy rusztowania drewniane, stalowe, aluminiowe i inne. Rusztowania ze względu na przenoszenie obciążeń i kotwienie dzielimy na wolnostojące, przyścienne i podwieszone.
ZOBACZ TAKŻE: Jak prawidłowo zakładać szelki bezpieczeństwa
Praca na rusztowaniach
Przed rozpoczęciem pracy na rusztowaniu należy sprawdzić, czy możemy bezpiecznie na nie wejść, czyli czy zostało odebrane przez osobę, która posiada uprawnienia budowlane. Następnie, czy przeszło codzienny przegląd. Informacje na ten temat będą umieszczone w tabeli przeglądów rusztowania umieszczonej w widocznym miejscu na rusztowaniu.
Rusztowanie musi być ustawione na stabilnym i odwodnionym podłożu. Jego stopy powinny stać na podkładach usytuowanych prostopadle do ściany budynku. Rusztowanie zabezpiecza się przed możliwością przewrócenia się kotwami lub zastrzałami. Poręcze powinny znajdować się po zewnętrznej stronie na wysokości 1,1 m, a krawężnik na wysokości 0,15 m. Między poręczą a krawężnikiem umieszcza się poręcz pośrednią. Pomosty rusztowania muszą być pełne i zabezpieczone przed niekontrolowanym przesunięciem.
Osoby wchodzące na rusztowania muszą posiadać wysokościowe badania lekarskie. Na rusztowania wchodzi się od wewnętrznej strony używając przeznaczonych do tego celu drabinek. Pracownik musi posiadać odzież roboczą dostosowaną do pory roku, hełm ochronny i buty robocze z podnoskiem oraz wkładką antyprzebiciową.
ZOBACZ TAKŻE: Obuwie ochronne
Rusztowania – czynności zabronione
Zabrania się
– wchodzenia na rusztowanie od strony zewnętrznej po jego konstrukcji
– wspinania się na poręcze rusztowania
– przewożenia ludzi na rusztowaniach przejezdnych
– pozostawiania materiałów na pomostach
– pracowania na rusztowaniach po zmroku bez odpowiedniego oświetlenia, w czasie gęstej mgły, opadów deszczu, śniegu oraz gołoledzi oraz w czasie burzy i silnego wiatru
Chciałbyś dowiedzieć się czegoś więcej na temat bezpiecznej pracy na rusztowaniach? Skontaktuj się z Zespołem BHP Małopolska, a na pewno uzyskasz wartościowe informacje.
Bądź na bieżąco i odwiedź naszego Facebooka – BHPMalopolska