BHP a praca zdalna. O czym należy pamiętać?

BHP a praca zdalna. O czym należy pamiętać?

BHP a praca zdalna. O czym należy pamiętać?

2 marca 2022 | Tomasz Mastalski

BHP w pracy zdalnej

 

to w głównej mierze odpowiedzialność, która spada na barki pracownika wykonującego swoje obowiązki w takim systemie. Niestety w Kodeksie pracy wciąż nie ma szczegółowych regulacji na linii BHP a praca zdalna. To utrudnia efektywne prowadzenie firmy i zatrudnianie pracowników. O jakich zasadach BHP należy pamiętać podczas pracy zdalnej?

 

Praca zdalna jako profilaktyka BHP

 

Na początku warto zaznaczyć, że w obecnej pandemii Covid19 pracodawca może wysłać pracownika do pracy w trybie Home Office bez pytania go o zgodę. Wynika to z faktu, że pracodawca, zgodnie z BHP, ma obowiązek dbać o bezpieczeństwo pracowników. Stąd możliwość skierowania do pracy zdalnej nawet w przypadku, gdy w firmie nie dochodzi do zakażeń koronawirusem. Takie działanie może mieć tylko i wyłącznie profilaktyczny charakter.

Praca zdalna może być wykonywana z domu lub innego miejsca, nie ulega jednak wątpliwości, że zasady BHP w pracy zdalnej dotyczą głównie pracowników zasiadających przed komputerem. Sprzęt, czyli niezbędne narzędzia, zgodnie z art. 212 Kodeksu pracy, zapewnia pracodawca. Kto dba o warunki pracy podczas pracy zdalnej? Przepisy nie odpowiadają obecnie jednoznacznie na to pytanie. Tu ustawodawca pozwala na indywidualne ustalenia. Ostatecznie to pracownik, który pracuje zdalnie, ponosi dodatkowe koszty, chociażby energii elektrycznej.

 

ZOBACZ TAKŻE: BHP – na czym polega i po co jest?

 

BHP a praca zdalna. O czym pamiętać? 

 

Do wypadków i szkodliwych warunków pracy może dochodzić także podczas pracy zdalnej. Dlatego tu z pomocą przychodzi kilka rozwiązań, które sprawią, że BHP na pracy zdalnej zostanie zachowane. Przede wszystkim, należy zadbać o odpowiednie oświetlenie. To także zainwestowanie w odpowiedni fotel oraz, podobnie jak ma to miejsce w biurach, zapewnienie drożności ciągów komunikacyjnych czyli zamontowanie i zabezpieczenie kabli aby zapewniały swobodne poruszanie się wokół stanowiska pracy bez ryzyka potknięcia.

BHP a praca zdalna to także odpowiednia wysokość biurka. Zakłada się, że prawidłowa wysokość biurka dla osób do 170 cm wzrostu to ok. 72-75 cm. Dla wyższych osób ergonomiczna wysokość biurka to już ok. 80-85 cm. BHP w pracy zdalnej to zadbanie także o swój wzrok, dlatego warto pamiętać, że odległość oczu od monitora powinna mieścić się w przedziale od 40 do nawet 75 centymetrów. Z zasady im większy monitor, tym większa powinna być jego odległość od oczu pracownika.

 

 

ZOBACZ TAKŻE:  Szkolenie BHP a umowa zlecenie. Jakie są zasady?

 

 

Trwają prace nad nowymi przepisami dot. pracy z domu

 

Obecny projekt nowelizacji Kodeksu pracy zakład spore zmiany, które maja zrewolucjonizować pracę zdalną. Co się zmieni? Przede wszystkim wejść w życie ma ekwiwalent za pracę zdalną lub ryczałt za używanie własnych narzędzi. BHP a praca zdalna w nowelizacji Kodeksu pracy to także zapewnienie pracownikowi wykonującemu pracę zdalną niezbędnych do wykonywania tej pracy szkoleń i pomocy technicznej. Z kolei ogólne zasady wykonywania pracy zdalnej mają być regulowane w przepisach wewnątrzzakładowych.

 

Bądź na bieżąco i odwiedź naszego Facebooka – BHPMalopolska

Masz pytania lub chcesz wykonać bezpłatny audyt?

Specjalista BHP