Krzesło biurowe – jakie powinno spełniać wymagania?

Krzesło biurowe – jakie powinno spełniać wymagania?

Krzesło biurowe – jakie powinno spełniać wymagania?

26 lutego 2024 |

Wiele osób zastanawia się czy to, jak zbudowane są krzesła biurowe ma znaczenie. Z punktu widzenia bezpieczeństwa i higieny pracy ich konstrukcja istotnie wpływa na zdrowie pracowników. Krzesło to bardzo ważny element wyposażenia stanowiska pracy. Od niego w dużej mierze zależy, czy pracownik będzie utrzymywał pozycję ciała w sposób prawidłowy. Odpowiednio dobrane krzesło poprawia komfort pracy oraz wydajność pracownika i jego koncentrację.
 
 
ZOBACZ TAKŻE: Praca w przestrzeniach zamkniętych
 
 

Wymagania, jakie powinno spełniać krzesło biurowe

 
Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Rodziny i Polityki Społecznej z dnia 18 października 2023 r. krzesło biurowe powinno spełniać szereg wymagań, aby nie narażać pracownika na dolegliwości bólowe podczas wykonywania pracy. Po pierwsze krzesło powinno cechować się odpowiednią stabilnością, a jego podstawa być co najmniej pięciopodporowa z kółkami jezdnymi.

Pracownik powinien mieć również zapewnioną możliwość regulacji wysokości siedziska, wysokości oparcia odcinka lędźwiowego kręgosłupa oraz kąta pochylenia oparcia. Wymiary oparcia i siedziska krzesła należy dostosować do danej osoby w sposób zapewniający utrzymywanie wygodnej pozycji ciała oraz swobodę ruchów. Aby zapewnić regulację wysokości oparcia odcinka lędźwiowego w oparcie krzesła wbudowuje się podpórkę lędźwiową, którą da się przesuwać w górę i w dół. Innym rozwiązaniem jest odpowiednio wyprofilowanie oparcia, które przesuwa się w górę i w dół, co daje możliwość regulacji oparcia odcinka lędźwiowego i lepsze dopasowanie krzesła do wzrostu pracownika. Mechanizm, który utrzymuje siedzisko krzesła, zazwyczaj daje również możliwość regulacji kąta pochylenia oparcia. Oparcie powinno być szersze od pleców w dolnej części i odpowiednio wysokie.

Krzesło biurowe powinno posiadać wyprofilowane siedzisko odpowiednie do naturalnego wygięcia kręgosłupa i ud. Jego kształt musi wykluczać uciskanie nóg w udach.

Kolejnym aspektem jest zapewnienie możliwości obrotu wokół osi pionowej o 360 stopni.

Krzesło powinno posiadać też regulowane podłokietniki. Między biodrami pracownika, a podłokietnikami musi być zapewniony odstęp.
 
 
ZOBACZ TAKŻE: ADR a BHP
 
 

Normy dotyczące krzeseł biurowych

 
Pracodawca ma obowiązek zapewnić pracownikom krzesła, które będą spełniały wymagania bezpieczeństwa i higieny pracy. Powinny one spełniać warunki opisane w normach:

PN-EN 1335-1+A1:2023-04 Meble biurowe – Krzesło biurowe do pracy – Część 1: Wymiary – Wyznaczanie wymiarów;

PN-EN 1335-2:2019-03 Meble biurowe – Krzesło biurowe do pracy – Część 2: Wymagania bezpieczeństwa.
 
Na krzesłach biurowych nie umieszcza się znaku CE.
 
 
Zastanawiasz się, jakie krzesło wybrać do biura? Chętnie pomożemy! Skontaktuj się z Zespołem BHP Małopolska, który udzieli Ci odpowiednich informacji.
 
Bądź na bieżąco i odwiedź naszego Facebooka – BHPMalopolska
 
 

Masz pytania lub chcesz wykonać bezpłatny audyt?

Specjalista BHP